شنبه, 02 اسفند 1393 11:28

روایت مدیرکل میراث قزوین از تخریب «سعدالسلطنه»

 مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین گفت:‌ عملیات گودبرداری برای احداث پارکینگ طبقاتی در حریم «سعدالسلطنه» در حالی آغاز شد که هیچ مطالعه و پیوست فرهنگی و اجتماعی نداشت و مخالفت میراث فرهنگی نیز برای انجام کاوش‌های نجات‌بخشی باستان‌شناسی و پژوهش‌های معماری، شهرسازی و مردم‌شناسی، به صورت کتبی ابلاغ نشده بود.

محمدعلی حضرتی‌ها ‌افزود: اعتراض و ممانعت اداره کل میراث فرهنگی استان و تلاش سازمان برای التزام شهرداری به رعایت قانون و ضوابط متداول در کشور چالش‌های مدیریتی شدیدی را در شهر به وجود آورد که آخرین آن‌ها احداث پارکینگ طبقاتی در انتهای کوچه "دارالشفاء" و در حریم بلافصل سه اثر تاریخی ارزشمند و ثبت‌شده در فهرست ملّی کشور (مسجدالنبی، سعدالسلطنه و کاروانسرای وزیر) بود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون، شهرداری‌ها اگر در حین اجرای پروژه‌های دارای مجوز قانونی (که این پروژه فاقد آن است)، با آثار تاریخی مواجه شوند، باید عملیات را متوقف کنند و به اطلاع اداره میراث فرهنگی برسانند، تصریح کرد: شهرداری قزوین در هفتم دی ماه 93 با آوردن بیش از 20 دستگاه کمپرسی و چند دستگاه ماشین‌آلات سنگین اقدام به تخریب دیوار و ورود به محوطه تاریخی خانه‌ «حاج ملاعبدالوهاب دارالشفایی» نخستین متولی مسجدالنبی قزوین و بزرگترین عالم شیعی دوره نخست قاجار در این شهر کرد که بلافاصله با ممانعت یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی روبه‌رو و از ادامه عملیات تخریب جلوگیری شد.

او افزود: این عملیات از ساعت 5 بامداد روز بعد توسط مأموران شهرداری قزوین از سرگرفته شد و بدون توجه به اخطارهای کارشناسان و ضابطان قضایی میراث فرهنگی، بقایای خانه تاریخی یادشده شامل آب‌انبارها، اتاق‌ها، و فضاهای مسکونی دیگر با ماشین‌آلات سنگین تخریب شد و گودبرداری به عمق تقریبی 4 متر انجام گرفت.

حضرتی‌ها نخستین معترضان این اقدام غیرقانونی پس از اداره کل میراث فرهنگی را، اهالی محله دارالشفاء و سپس فرهنگیان، فرهیختگان و اصحاب رسانه دانست و اظهار کرد: متاسفانه صدای اعتراض آنان در میان هیاهوی چرخ‌دنده‌های لودرها و بیل‌های مکانیکی گم شد و کمترین توجهی به این قضیه نشد.

پایان فصل اول مطالعات باستان شناسی محوطه سعدالسلطنه قزوین

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر فصل اول مطالعات باستان‌شناسی محوطه، با کشف سازه‌های بسیار مهم به پایان رسیده است، تاکید کرد: همزمان با اعتراض‌های قانونی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور که در نهایت به توقف عملیات تخریب و آغاز مطالعات باستان‌شناسی در محوطه انجامید، اهالی محله نیز با امضای نامه سرگشاده‌ای که از سوی برخی خبرگزاری‌ها مانند ایسنا منتشر شد به نحوه‌ اجرای پروژه از سوی شهرداری قزوین و بی‌توجهی به بافت تاریخی، هویت فرهنگی و ساختار اجتماعی منطقه اعتراض کردند.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به متن نامه‌ ساکنان محله‌ «دارالشفاء» گفت: نفس احداث پارکینگ طبقاتی در این محدوده، با هیچ یک از معیارهای تاریخی، فرهنگی، شهرسازی، امنیتی، ترافیکی، زیست‌محیطی و ... سازگاری ندارد.

وی با بیان این که پیکان اعتراض مردم قزوین به سوی اقدام غیر قانونی شهرداری قزوین نشانه رفته است، ادامه داد: در این نامه انگشت اتهام به سمت کسانی نشانه رفته که بدون ملاحظات قانونی و رعایت حقوق اجتماعی مردم به تخریب آثار تاریخی و از بین بردن هویت شهری پرداخته‌اند؛ همچنین بازخوانی بند پنجم این نامه نشانگر هوشمندی و نکته‌سنجی مردم این محله و عمق نارضایتی آنان از فعالیت‌های اقتصادی است که اسم توسعه بر آن گذاشته‌اند.

حضرتی‌ها اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری در راستای حفظ و احیای آثار تاریخی وظیفه‌ خود می‌داند از حقوق شهروندان و نسل‌های آینده برای برخورداری از این پشتوانه‌های هویتی، فرهنگی و اندوخته‌هایی که قابلیت تبدیل به فرصت‌های سازنده‌ اقتصادی دارند، دفاع کند و نسبت به هرگونه اقدام غیر قانونی که به تخریب بافت و تزلزل در ارکان بناها منجر شود واکنش نشان دهد و برپایبندی به قانون و ضوابط مقرر اصرار کند.

آبشخور: ایسنا

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز10
دیروز37
این هفته10
این ماه752
جمع کل56694

Unknown ? Unknown