پنج شنبه, 15 بهمن 1394 09:43

میراث ایرانی فریادرسی در مجلس ندارد

 علیرضا افشاری

دبیر دیده‌بان و سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی

صبح ششم دی ماه «پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی» طی نشستی رسانه‌ای، رسماً اعلام موجودیت کرد.

به گزارش انتخاب خبر، این نشست رسانه ای با حضور و سخنرانی مهدی حجت و رضا مکنون درباره‌ی اهمیت حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست کشورمان و نقش قانون‌گذاران در پاسداری از این میراث برگزار شد.

«پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی» از سوی گروهی از کنشگران حوزه‌های میراث فرهنگی و محیط‌زیست کشور تشکیل شده است، و در نظر دارد در انتخابات مجلس شورای اسلامی به پشتیبانی از نامزدهایی که پیشینه‌ی دفاع و پشتیبانی از میراث فرهنگی و زیست‌بوم را داشته باشند و همچنین برای این حوزه‌ها دارای برنامه باشند یا آمادگی تنظیم برنامه‌هایی در این خصوص را داشته باشند و تعهدهای همکاری با پویش را بپذیرند، بپردازد.

به گفته سخنگوی پویش، این کمپین اکنون در استان های مازندران، همدان، اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، یزد، خراسان رضوی و چند استان دیگر کشورمان فعالیت خود را آغاز کرده است و در استان هایی نیز مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان شمالی نیز در حال مذاکره برای گسترش دامنه فعالیت های خود می باشد.

هدف پویش، راهیابی نمایندگان حامی میراث به مجلس آینده است
علیرضا افشاری، هدف از انجام فعالیت های پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی را انتخاب نمایندگان حامی میراث از سوی رأی دهندگان عنوان کرد و گفت: هدف پویش، راهیابی افرادی به مجلس دهم است که حامی میراث فرهنگی و محیط زیست باشند، اما در مورد اینکه از سوی پویش برای تعیین لیست های انتخاباتی اقدامی قطعی انجام شده باشد، هنوز فعالیتی صورت نگرفته است.

وی در گفتگو با انتخاب خبر افزود: توانمندی این کمپین در حال بررسی است و در مورد اینکه کمپین مزبور اقدام به ارائه لیست انتخاباتی کند اعضای آن مشغول امکان سنجی هایی در این زمینه هستند.

این فعال مدنی با بیان اینکه پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی قصد دارد رزومه افرادی که کاندیدای مجلس هستند را از لحاظ محیط زیستی یا میراث فرهنگی برجسته کند و مخالفت نامزدها را با تخریب حوزه های مرتبط با میراث به نمایش گذارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره رایزنی اعضای پویش با کاندیداهای نمایندگی مجلس آینده در استان ها و به ویژه در تهران گفت: تعدادی از اعضای این کمپین در حال حاضر برای مجلس دهم ثبت نام کرده اند و اعضای پویش منتظر هستند تا تعیین صلاحیت ها از سوی هیئت های اجرایی و شورای نگهبان قطعی شود.

افشاری ادامه داد: پس از قطعی شدن احراز صلاحیت ها، پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی با هریک از کاندیداها میثاق نامه ای امضا و سپس آن را رسانه ای می کند و فضای خبری برای نامزدهای انتخاباتی ایجاد خواهد کرد.

تهیه لیست های انتخاباتی در هسته مرکزی پویش هنوز قطعی نشده است
سخنگوی پویش با تأکید بر اینکه تهیه لیست های انتخاباتی در هسته مرکزی پویش هنوز قطعی نشده است، افزود: فعلاً در خصوص این مسئله که کدام کاندیداها سابقه دفاع از محیط زیست و میراث فرهنگی داشته اند، پویش فعالیت می کند و از افراد مختلف درحال نظرخواهی است.

وی گفت: در استان ها از افرادی که نامزد انتخاباتی هستند و صلاحیت آنها از سوی هیئت های اجرایی و نظارتی تأیید شده است درباره مشکلات محیط زیستی و میراث فرهنگی نظرخواهی بعمل می آید و در رسانه های استانی پوشش خبری داده می شود.

این کنشگر و حامی میراث با بیان اینکه اگر افراد برجسته ای از حامیان میراث فرهنگی و محیط زیستی در بین نامزدهای انتخاباتی حضور داشته باشند پویش به صورت ملی ورود پیدا می کند و تبلیغات و اطلاع رسانی در حد ملی انجام خواهد داد، اظهار داشت: در مورد ارائه فهرست های انتخاباتی هنوز در بین اعضای پویش، توافقی صورت نگرفته است، اما چنانچه پس از بررسی اعضا، ارائه لیست های انتخاباتی از سوی پویش، منع قانونی نداشته باشد حتماً لیست انتخاباتی برای کشور و به تفکیک استان ها ارائه خواهد شد.

نمایندگان مجلس باید مسائل کلان ملی را پیگیری کنند
سخنگوی پویش همچنین در پاسخ به سؤالی درباره میثاق نامه محیط زیستی و میراث فرهنگی و انتظاری که از نمایندگان راه یافته به مجلس آینده وجود خواهد داشت، گفت: نمایندگان مجلس آینده علیرغم اینکه باید حوزه انتخاباتی خود را از نظر نیازهای مرتبط درنظر داشته باشند، باید مسائل کلان ملی کشور را نیز پیگیری کنند.

افشاری اضافه کرد: پویش اکنون خواست های ملی و پایه در حوزه میراث فرهنگی و محیط زیست کشور را جمع آوری کرده و این آزادی عمل نیز به اعضای پویش در استان ها داده شده که خواست های استانی خود را نیز در خواسته ها و مطالبات ملی افزوده و آن ها را از نامزد انتخاباتی در حوزه انتخابیه خود مطالبه کنند.

وی با اشاره به چندین بیانیه ای که از سوی سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی و محیط زیستی کشور صادر شده است، تصریح کرد: آموزش عمومی در حوزه میراث فرهنگی و محیط زیست کشورمان یک ضرورت است، اما در مدارس ایران توجهی به موضوع محیط زیست و میراث فرهنگی نمی شود و پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی امیدار است که گنجاندن دروس مربوط به حفظ میراث فرهنگی و محیط زیست و توجه به تدریس و آموزش در این دو حوزه در همه مقاطع تحصیلی جدی گرفته شود.

میراث فرهنگی ایران تاکنون پشتیبانی در مجلس نداشته است
سخنگوی پویش با بیان اینکه نمایندگان مجلس آینده باید طرح های عمرانی انجام شده را براساس ارزیابی های محیط زیستی و میراث فرهنگی مدنظر داشته باشند، خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی کشورمان تاکنون در مجلس چندان پشتیبانی نداشته است و چون محیط زیست به ویژه طی سالیان اخیر به دلیل مشکلات و مسائلی که در حوزه محیط زیست به وجود آمده، موضوع برجسته ای بوده و همه مردم آن را لمس کرده اند، پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی موضوع میراث فرهنگی را هم جزو مطالبات عمومی از نمایندگان مجلس مطرح کرده است.

به گفته دبیر دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران، میراث فرهنگی هویت یک کشور را تشکیل می دهد و در ایران نیز قطعاً این یک موضوع هویتی است و اینکه میراث فرهنگی فقط مجموعه میراثی معنوی و مادی باشد که از گذشته به نسل امروز کشور رسیده است و ارزش گردشگری داشته باشد نیست.

افشاری تأکید کرد: ملت ایران ملتی متشکل از اقوام مختلف است و در کلیه تعاملات و پدیده های تاریخی جهانی حضور داشته و مورد هجوم و یورش های مختلفی قرار گرفته است، پس میراث فرهنگی سرزمین ایران به عنوان یک گذشته تاریخی برای کشور مهم است و باعث همبستگی هرچه بیشتر ملت ایران خواهد شد.

واگرایی های قومی در ایران افزایش یافته است
سخنگوی پویش با بیان اینکه طی سال های اخیر به دلیل بی توجهی به مسائل تاریخی و میراث فرهنگ کشور، واگرایی های قومی در ایران افزایش یافته است، افزود: این در حالی است که تا چند دهه پیش ایران شاهد چنین مسائلی که امروز در دوران معاصر به آن دچار شده، نبوده است.

وی ادامه داد: به همین منظور پویش تلاش می کند تا حامیان میراث فرهنگی ایران عزیز را نیز جهت ورود به مجلس آینده متشکل کند، تا افرادی که دوستدار میراث فرهنگی کشور هستند پس از راهیابی به مجلس، پاسدار کشور و تاریخ و فرهنگ این سرزمین باشند.

وی، تعهد به برتری دادن منافع ملی به منافع بومی و محلی را از جمله تعهدات نمایندگانی که به مجلس راه پیدا می کنند، دانست و گفت: افرادی که به مجلس دهم راه پیدا می کنند باید پیوستگی خود را با پویش حفظ کنند و نباید فقط این افراد در زمان انتخابات، مطرح شوند و پس از گذشت زمان، آنها تعهدات خود را فراموش کنند.

لزوم تشکیل کمیسیون های تخصصی میراث فرهنگی و محیط زیستی در مجلس
سخنگوی پویش با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس آینده موظف به داشتن ارتباط منسجم و مداوم با کلیت پویش چه هسته های استانی و چه هسته مرکزی در تهران هستند و باید از این طریق، ارتباط خود را با اعضای پویش حفظ کنند، افزود: نمایندگانی که از طریق پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی به مجلس دهم راه پیدا می کنند باید اقدام به تشکیل کمیسیون های مستقل و تخصصی میراث فرهنگی و محیط زیستی کنند و پس از آن نیز باید تا توان ممکن در تخصیص بودجه و برنامه ریزی تصویب قوانین، ملاحظات میراث فرهنگی و محیط زیستی را مدنظر داشته و پیگیر حوزه های مرتبط به ویژه مطالبات و مسائل و مشکلات استانی در این حوزه ها نیز باشند.

مطالبات اعضای پویش، حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی است
افشاری، انجام چنین اقداماتی را از جمله خواست های کلان پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی عنوان کرد و گفت: مطالبات اعضای پویش، حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی است و این مطالبات از جمله خواسته های نهادهای مردم نهاد سراسر کشور است.

وی اضافه کرد: گنجاندن جایگاه مشورتی و تصمیم سازی و نظارتی علاوه بر نهادهای کارشناسی و بررسی و بازبینی قوانین موجود در ارتباط با نقش سمن ها و اهتمام برای تدوین و تصویب قوانین جدید درباره حفظ و احیای میراث فرهنگی و محیط زیست کشورمان از جمله خواسته های مرتبط با نهادها و سازمان های مردم نهاد از طریق ایجاد پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی بوده است.

این عضو شبکه ملی سازمان های مردم نهاد کشورمان با بیان اینکه جایگاه سازمان های مردم نهاد در بخش قانون گذاری کشور برای پویش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تأکید کرد: امروز اگر سمن ها تقویت شوند، آنگاه می توان نظارت غیردولتی سازمان های مردم نهاد را نهادینه و حفظ کرد و در نتیجه فعالیت های حمایتی از محیط زیست و میراث فرهنگی را ارتقا داد.

پویش از نامزدهای انتخاباتی حامی میراث حمایت می کند
سخنگوی پویش در پاسخ به این سؤال خبرنگار انتخاب خبر که آیا این کمپین از کاندیداهای مستقل حمایت کند یا این که از کاندیداهایی که جزو احزاب و گروه های اصلاح طلب و اصول گرا هستند نیز حمایت می کند، گفت: توافقی که اعضای پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی برای حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی کشورمان داشته اند این بوده که هر کاندیدایی که سابقه خوب و مثبت و مؤثری در حوزه دفاع از میراث فرهنگی و محیط زیست داشته است باید از او حمایت کرد.

افشاری ادامه داد: اعضای کمپین نسبت به اینکه نامزدهای انتخاباتی آیا مستقل بوده و یا به حزب و جناح خاصی وابسته اند، اهمیت نمی دهند و این شرطی بوده که اعضا روی آن توافق داشته اند، و بالطبع در اجرا نیز همه تلاش پویش آن است که به این اصل پایبند و متعهد باشند.

این فعال و کنشگر مدنی، فعالیت پویش را در آغاز راه دانست و تأکید کرد: پویش، اولین اقدام را در راستای حمایت از کاندیداهایی که مدافع میراث فرهنگی و محیط زیست سرزمین ایران هستند به عمل می آورد، اما چون این کمپین در ابتدای راه است، احتمال خطا نیز وجود خواهد داشت.

به گفته سخنگوی پویش، این کمپین تلاش دارد تا از چارچوب منافع ملی که برای خود تعریف کرده است، خارج نشود و اگر واقعاً فردی وابسته به یک جناح خاص سیاسی باشد که حتی مورد علاقه اعضای پویش نباشد اما سابقه خوبی در دفاع از محیط زیست و میراث فرهنگی داشته باشد، پویش از او حمایت می کند.

ضرورت تقویت دو سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی
به گزارش انتخاب خبر، اما اگر کاندیداهایی که مورد حمایت پویش قرار گرفته اند به مجلس راه پیدا کنند، آنگاه این نمایندگان مردم از چه ابزارهای فشاری برای تحت تأثیر قرار دادن دولت و یا سایر نهادهای حکومتی و قوای دیگر که به نحوی یا میراث فرهنگی را تخریب می کنند و یا محیط زیست را ویران می کنند، خواهد داشت؟ علیرضا افشاری در همین رابطه گفت: در وهله نخست، پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی باید این توانایی را داشته باشد تا نهادهای تخصصی دو حوزه محیط زیست و میراث فرهنگی یعنی سازمان های حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تقویت کند.

وی افزود: پویش، پیش از این موردی را مطرح کرده که اتفاقا "برخی" اعضای کمپین نسبت به اینکه دولت نمی تواند بزرگتر شود و این دو سازمان را نمی تواند تبدیل به وزارتخانه کند، انتقاداتی داشته اند.

سخنگوی پویش، ""طرح تشکیل وزارتخانه "های" حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"" را از جمله خواست های نمادین کمپین پویشی برای حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: هدف، قدرتمندتر و توانمندتر ساختن دو سازمان مزبور است، و در این راستا سازمان حفاظت محیط زیستی که در "مسوولیت حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست کشورمان را دارد " باید بتواند قدرتمند" عمل کند.

توان نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست باید افزایش پیدا کند
وی تصریح کرد: توان نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست باید از یک سازماندهی قوی و قدرتمندی برخوردار باشد، همچنین محیط بانان را می باید از نظر مادی و معنوی حمایت کرد و در نتیجه این سازمان نیازمند یک ساختار قدرتمندی به ویزه در چانه زنی با وزارتخانه ها می باشد.

وی با بیان اینکه طرح تبدیل دو سازمان محیط زیست و میراث فرهنگی کشور به یک وزارتخانه با اهدف قدرتمندتر شدن این دو سازمان باید صورت بگیرد، تأکید کرد: اکنون سازمان میراث فرهنگی به دلیل نداشتن بودجه، تعدادی از میراث های ارزشمند این سرزمین را به بخش خصوصی واگذار می کند.

دبیر دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران تصریح کرد: بدیهی است؛ دلسوزی که یک نهاد غیرانتفاعی نسبت به حفظ میراث می تواند داشته باشد نهادهای انتفاعی و خصوصی نخواهند داشت.

افشاری اضافه کرد: این خطری است که هم میراث فرهنگی کشور را تهدید می کند و هم محیط زیست کشور به دلیل نداشتن اعتبارات مالی و حتی فقدان قدرت لازم در بدنه دولتی که باید با طرح های عمرانی آسیب زا به مقابله برخیزد، توان مقابله با ویران کنندگان میراث را از دست خواهد داد.

پشت پرده طرح های آسیب زا به میراث کشور نمایندگان مجلس بوده اند
سخنگوی پویش، خواست اصلی این کمپین را تقویت و پشتیبانی از دو حوزه محیط زیست و میراث فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: اعضای پویش این تجربه را به صورت انفرادی در حوزه های مختلف داشته اند که پشت پرده بسیاری از طرح های آسیب زا به میراث فرهنگی و محیط زیست مانند ساخت بسیاری از سدها همین نمایندگان مجلس در دوره های مختلف بوده اند.

وی تصریح کرد: در ماجرای اعتراض ها به آبگیری سد سیوند و تلاش برای نجات پاسارگاد در سال های 1384 تا 1386، سدسازی ها در حریم میراث فرهنگی منطقه، حساسیت های بسیاری به دلیل آسیب به آرامگاه کوروش بزرگ برانگیخت، و این در صورتی بود که نماینده مرودشت در مجلس آن دوره پیگیر ساخت سد سیوند بود و اقدام این نماینده مجلس باعث احداث سد سیوند شد، که در پی آن، رودخانه های اطراف همگی خشک شدند.

افشاری تأکید کرد: بانیان احداث و آبگیری سد سیوند مدعی بودند آبکشی به زمین های کشاورزان منطقه انجام می گیرد و به همین منظور کشاورزان منطقه را نیز برای اعتراض از شیراز به تهران اعزام کردند که این سد حتماً آبگیری شود، اما این در صورتی بود که اصلاً آبراهه ها و کانالهای آبی ساخته نشد و کلیه حرف ها و شعارهایی که سر داده می شد، هیچکدام اجرایی نشد و به منصه ظهور نرسید.

نمایندگان مجلس آینده نباید در زد و بندهای اقتصادی وارد شوند
وی ادامه داد: این که نمایندگان مجلس آینده، انسان های آگاهی باشند و خدای ناکرده در زد و بندهای اقتصادی وارد نشوند و واقعاً منافع محلی را از نظر حفظ میراث فرهنگی و حفظ محیط زیست رعایت کنند، حایز اهمیت فراوانی است، چرا که حفظ میراث فرهنگی به عنوان پشتیبان و هویت یک ملت باعث می شود کشور، قدرتمندتر شده، و در نتیجه مردم می توانند در یک محیط زیست سالم، زندگی خوب و امنی را تداوم بخشند.

علیرضا افشاری با اشاره به افق پیش روی مجلس دهم در صورت ورود نامزدهای انتخاباتی مورد حمایت پویش پاسداري از ميراث فرهنگي و طبیعی گفت: در وهله نخست، نمایندگان با اشرافی که خواهند داشت سعی می کنند مانع اجرای طرح های آسیب زا باشند و در مرحله بعدی نیز تا نهایت توانایی خود، دو نهاد تخصصی یعنی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تقویت می کنند.

مجموعه های بیشتر: « داستان یک تالاب خصوصی!

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز18
دیروز27
این هفته208
این ماه693
جمع کل56635

Unknown ? Unknown