چهارشنبه, 01 بهمن 1393 13:22

اندر حکایت سخنان سرمایه‌گذار آشوراده

 ما یوسف خود نمی‌فروشیم
تو سیم سیاه خود نگهدار

آقای یزدان پناه در مورد جزیره آشوراده مصاحبه ای کرده اند و عنوان نمودند که در آنجا بجز مشتی شغال و سگ و مار چیزی نیست، آنجا را بدهید به من تا سالی 500-600 هزار توریست برایتان بیاورم. وحرف‌هائی در این همین حال وهوا.
متاسفانه سرمایه‌داری ایران در حال وهوای یک قرن پیش سرمایه جهانی باقی مانده است . حتی کمی قبل‌تر از آن. زمانیکه سرمایه لجام گسیخته و بی محابا به هرکجا که می توانست پول کسب کند هجوم می آورد و با قتل و غارت وتخریب و نابودی، حساب های خود را انباشته می کرد. امروز اما همان سرمایه داری هم دریافته است که بنابر دلایل عدیده - اگر بدبینانه نگاه کنیم - یکی هم بخاطر کسب سود بیشتر، بهتر است کره خاکی حفظ شود و بخشی از درآمدها صرف حفظ محیط زیست شود. امروز دولت ها هم می کوشند برای حفظ لایه اوزون، جلوگیری از گسترش گازهای گلخانه‌ای و حتی حفظ مناطق تحت خطر و گونه های در حال انقراض، به تهاجم لجام گسیخته، سرمایه، لگام بزنند .
اما عقب‌ماندگی و تازه به دوران رسیدگی سرمایه در مملکت ما که به هیچ قانون،استاندارد ومعیاری بجز انباشت پول و انتقال آن به حساب ها وکشورهای امن نمی اندیشدبطور جدی می تواند کار دست محیط زیست و منابع طبیعی بدهد. متاسفانه این بخش از سرمایه داری مملکت ما سطح شعورش بسیار پائین تر از درک مفاهیم و مباحثی است که در جهان جاری است.در آن ها یک حرص وآز سیری ناپذیری هست که به گونه ای بیمارگونه می خواهند از هر جا و به هر قیمتی پول در بیاورند.
آقای یزدان پناه فرد قابل و صاحب قریحه ای است در کسب مال، افزودن سرمایه " دوستان " و بالا بردن صفرهای حساب های بانکی شرکاء، چشم او و دوستانش فقط پول را می بیند. شامه آنها تنها منفعت را تشخیص می دهد. به چه بهائی ؟ نابودی طبیعت،محیط زیست،فرهنگ ومیراث طبیعی یک کشور،یک منطقه وپاره ای از جهان؟ برایشان مهم نیست.
دوستانی که سعی می کنند به امثال یزدان پناه بگویند شغال وسگ وقورباغه هم زیبا هستند و یا این منطقه اهمیت اکولوژیکی دارد غافلند که : اسلاف این افراد در آفریقا،آمریکای لاتین،آسیا و هزار جای دیگر کره خاکی، طبیعت، انسان و حیات وحش را برای پول به خاک وخون کشیدند این ها هم فرزندان خلف آنها هستند آنها تراژدی بودند اینها تکرار کمدی شان هستند.

متاسفانه سالیان متمادی است که در این کشور تعدی به محیط زیست برای دست یافتن به زمین ارزان ومجانی و فروش آن ها به قیمت گزاف شیوه مرسوم شده است . نگاهی به آمار و ارقام دولت نهم ودهم بیندازید در تمامی نقاط کشور ، در تمامی پارک های ملی ومناطق حفاظت شده، از بمو و بوجاق و انزلی گرفته تا سرخه حصار و بحرآسمان و توران و هر جای دیگر زمین ها را هکتار هکتار به دوستان و قدرتمندان و نزدیکان واگذار کردند و آن ها را در بده بستان های سیاسی و جناحی خرج کردند به بهانه معدن کاوی و شهر صنعتی و ویلاسازی برای مسکن مهر!!! و شهر بازی و.... حالا هم در ادامه آن سیاست ها آشوراده و میانکاله را می‌خواهند به فنا بدهند. تا بدانید آشوراده تنها یک حلقه از آن سلسله غارت شده است و ادامه همان داستان است که دارد روایت می شود.
و توصیه ما به جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور که به ایشان رای دادیم و سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار که برای ریاستش بر سازمان کوشش کردیم:
یار مفروش به دنیا که بسی سود نکرد
آن که یوسف به زرناسره بفروخته بود
ـ پاما

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز10
دیروز37
این هفته10
این ماه752
جمع کل56694

Unknown ? Unknown