چهارشنبه, 01 بهمن 1393 13:20

بانوی قهرمان زمین ، آشوراده را واگذار کرد

 نرگس روحانی
هم‌وند انجمن ارزیابی دانشگاه تهران

با روی کار آمدن دولت یازدهم گمان می‌رفت که شعار " حفاظت از محیط زیست " بالاخره از بلند گوی دولت تدبیر امید به گوش برسد همانطور هم شد و رئیس جمهور محترم در اولین جلسه دولت با لبخندی گشاده توجه همه را به حفاظت از دریاچه ارومیه معطوف کرد. هنوز چندی نگذشته بود که انتخاب خانم معصومه ابتکار فردی که در دولتهای قبل سابقه هشت سال بر صندلی ریاست سازمان محیط زیست تکیه داشت توجه دوباره طرفداران محیط زیست را به خود جلب کرد زیرا اگر چه تک تک وزیرانی که برای مسند وزارتخانه ها انتخاب شده بودند یا از روی انتخاب جناحی و یا از روی تجربه کاری و تحصیلات عالی انتخاب شده بودند لذا انتخاب ابتکار را انتخاب سیاسی میتوان نامید که با اینکه در دوران ریاست قبلی اش اشتباهات بسیاری را انجام داده بود دکتر روحانی این ریسک را قبول کرد که او بتواند کشتی شکسته محیط زیست را با کمک خیل طرفداران و تحصیل کرده های امروزی محیط زیست به ساحل امید برساند. در طول یک سال که از مدیریت خانم ابتکار می‌گذرد آتش سوزی های متعدد در جنگلهای شمال ایران به کرات روبرو بودیم که در دوران قبل هم این اتفاق می‌افتاد و تفاوت چندانی برای مبارزه با خاموشی این میراث طبیعی در دو سازمان جنگل ها و محیط زیست ندیدیم.یکی از این آتش سوزی ها در آشوراده اتفاق افتاد. آشوراده منطقه ای با مساحت 380 هکتاری که در منتهی الیه شرق شبهه جزیره میانکاله و در شمال شرقی خلیج گرگان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله است. در دوهفته ای که آتش به جان آشوراده افتاد سکوت خبری را داشتیم. و آنقدر سوخت تا در خاکستر خود خاموش شد و حالا بعد از سه ماه بر پیکر مجروح آن چوب حراج زده شد قبلا هم از این خوابها برای او دیده بودند ( سال 1382 به قیمت 19 میلیون تومان) زیست گاه شبه جزیره میانکاله مجموعه ای از شن زارهای ساحلی ، اراضی باتلاقی وآبگیر وگاها مناطق جنگلی با پوشش درختچه ای گز و بوته های تمشک و سازیل و جنگل انارستان است که در آتش سوزی اخیر نقش اعظمی از بوته زارها و درختچه های گز آن در آتش سوخت که با مسایلی که پیش آمده ظن همه را به سوزاندن آشوراده بیشتر پیش می‌برد تا آتش سوزی! (دکتر مخدوم)0. آشوراده را بیشتر از همه قدمت تاریخی ای که دارد مهم ساخته و در کل مساحت دریای مازندران بی نظیر است جزیره ای که از دیر باز مورد طمع بسیاری بوده تا روزگاری توسط صفوی ها به شکارگاه تبدیل شده بود روزگاری به اشغال روسها در آمده تا آنجا که سی سال آشوراده به بهانه سرکوب ترکمنها در اختیار روسها بود ، لیانازوف صاحب امتیاز شیلات شمال در آن سال ها همه کاره آشوراده بود بالاخره ،با سقوط تزاریسم ، شوروی از حاکمیت آشوراده چشم پوشیدو دقیقا در سال 1310 ه.ق اتحاد جماهیر شوروی سابق جزیره آشوراده را به ایران باز گرداند. جزیره آشوراده از ویژه گی های منحصر به فرد دیگر جهانی نیز برخوردار است :
1-    بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله محسوب می‌شود که از سال 1354 بعنوان ذخیره گاه زیست کره در فهرست یونسکو ثبت شده و این به این معنا است که در روی کره زمین تنها چند منطقه خاص زیست کره داریم که از جهت بالا بودن کمیت ارزشی چنین نام زیستکره گرفته اند و روی چشم تمام اهالی کره زمین قرار دارند.
2-    ویژگی دیگر وجود ماهی ازون برون یکی از نادرترین ماهی های خاویاری است که در دریای مازندران در دل خود جای دارد که یکی از پنج گونه ماهیان خاویار ممتاز جهان است. و نیز از کوچکترین ماهیان خاویاری خزر نیز محسوب می‌شود. لازم به تذکر است که این گونه که حاوی خاویار یعنی گرانترین غذای دنیا ( کیلیوئی5 / 2 میلیون تومان ) بین 14 تا 17 سالگی بالغ می‌شود یعنی به عبارتی برای بدست آوردن بهترین خاویار دنیا از این ماهی باید حداقل 16 سال صبر کرد.
3-    ماهی کپور وماهی کلمه کلی تنها زیستگاهشان همین نیزارها و بوته زارهای منطقه آشوراده هست که ماهی اوزون برون نیز با تغذیه از این ماهی ها ی بی نظیر به زیست خود میتواند ادامه دهد.
4-    بخشی از آشوراده که دنباله خلیج گرگان که به تالاب بین المللی گمیشان منتهی می‌شود جزئ اولین سایت کنوانسیون رامسر در جهان است که معاهده جهانی برای حفاظت از تالاب ها و پرندگان مهاجر در سال 1971 میلادی برابر با 1349 خورشیدی که به تصویب رسید و به معاهده رامسر مشهور است در منطقه میانکاله آشوراده نخستین رامسر سایت جهان رخ داد ه است و زیستگاه پرندگان مهاجر و سایت پرنده نگری بین المللی محسوب می‌شود.
5-    فوک خزری این ناحیه جزء نادرترین گونه جانوری شناخته شده در روی کره زمین که تنها پستاندار خونگرم و شناگر دریای مازندران است که میتواند وضعیت این دریاچه بسته جهان یعنی دریای مازندران را از نظر آلودگی و حفاظتی مشخص کند که چند سالی است که در منتهی الیه شمال جزیره آشوراده مکانی جهت تیمار فوکهای آسیب دیده ایجاد شده که انجمن نجات فوکها با کمک خانم دکتر لنی هات که عضو IUCN می‌باشد همراه با آموزش و تشویق صیادان به رهاسازی فوکهای گرفتار تورها به بقای تنها پستاندار خونگرم دریای مازندران کمک می‌کنند. فوکها از نظر دیرین شناسی به نسل سوم زمین شناسی باز می‌گردند. وضعیت این جانور به حدی در مازندران وخیم است که در فهرست قرمز گونه های آسیب پذیر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت IUCN قرار دارد

تک تک این ویژگی ها که نام برده شد حکایت از ارزش اقتصادی اکولوژیکی بی نهایت اشوراده در روی کره زمین است که خداوند متعال در کشور اسلامی مان عنایت فرموده است طبق مطالعات اکولوژیکی که در سال 85 روی ان انجام شده منطقه زیست بوم حساس و شکننده اعلام شده و این بدین معناست که ظرفیت اشوراده تنها برای مطالعات و پژوهش های علمی و پرنده نگری مورد استفاده است.
حال با زدن هتل 20 طبقه و کلی تاسیسات رستوران و زمین گلف و تنیس و...چه و چه این ارامش و امنیت را از این جزیره بیرون برده و تمام این همه ارزش های نام برده شده اکولوژیکی خدادادی به مشتی اهن و جمعیت و سرو صدا تبدیل کرده و دقیقا همان بلایی که سر جزیره ابوموسی و هندورابی اورده شد بر سر اشوراده هم بیاوریم؟؟ چند نفر از افراد محلی ان جزایر در تاسیسات مستقر ان جزایر به کار گمارده شدند ؟ از مسولان گردشگری و میراث فرهنگی سوالی می‌پرسم ایا شما حاضرید موزه ایران باستان را با ان همه ارزش های تاریخی بی نظیر به مسافرخانه و متل تبدیل کنید؟
واگذاری هر وجب از منطقه حساس اشوراده با انهمه ارزش های بی اندازه اکولوژیکی به سازمان گردشگری برای احداث هرگونه تاسیسات و رفت و امد خیانت به میراث طبیعی کشور است و این فاجعه است (دکتر جمشید منصوری استاد پرنده شناسی دانشگاه تهران ).
اقای رئیس جمهور ،ما از شما دولت تدبیر و امید ، انتظار امید داشتیم به موجب ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست سازمان محیط زیست تنها قائم مقام قانونی دولت در مناطق چهار گانه است و حق واگزاری مناطق را ندارد. این واگزاری عین اشتباهات گذشته دوران ریاست خانم ابتکار بر مسند محیط زیست است لذا از شما مقام عالیرتبه اجرایی توقع تکرار اشتباهات دولت دولت های گذشته را نداریم. تمام استادان محیط زیست و اکولوژی یکصدا از شما این را می‌خواهند :اشوراده باید پناهگاه حیات وحش باقی بماند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز10
دیروز37
این هفته10
این ماه752
جمع کل56694

Unknown ? Unknown