سه شنبه, 15 مهر 1393 10:10

آئین‌نامه‌ای برای نظارت کلانتری‌‌ها بر میراث فرهنگی مناطق تدوین شود

 اگر آئین‌نامه‌ای برای کلانتری‌ محله‌ها تدوین شود تا کلانتری‌ها موظف به نظارت بر میراث فرهنگی مناطق خود باشند، از بسیاری تخلف‌ها جلوگیری خواهد شد.

پس از وقوع برخی اتفاقات در حریم آثار باستانی کشور، همچون احداث چند کارخانه در حریم پاسارگاد، قطع درختان باغ پسیان در تهران، صدور مجوز ساخت برج در حریم عین الدوله و... بسیاری از مسولان کنونی و فعالان حوزه میراث فرهنگی این اتفاقات را مربوط به صدور مجوز‌های غیرکار‌شناسی از سوی مسئولان گذشته این سازمان می‌دانند، یک حقوقدان معتقد است اختصاص یکی از شعبات دادگاه به پرونده‌های میراث فرهنگی از جمله اقدامات موثری است که می‌تواند در این زمینه صورت بگیرد.

«محمدعلی دادخواه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در مورد راه‌های برخورد قانونی با مدیرانی که در گذشته تصمیم گیری‌هایی بر خلاف منافع میراث فرهنگی کشور داشته‌اند، گفت: بر اساس اصل هشتم قانون اساسی که به امر به معروف و نهی از منکر اشاره دارد، دولت نسبت به مردم، مردم نسبت به مردم و همچنین مردم نسبت به دولت وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند، بنابراین مردم می‌توانند در مقابل تخلف مسئولان میراث فرهنگی در گذشته برای صدور مجوزهای غیرقانونی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه فرهنگ و میراث فرهنگی متعلق به مردم است، افزود: همچنین رئیس کانون وکلا که شأنی مطابق با دادستان کل کشور دارد و به تبعه آن رئیس کانون وکلای استان‌ها که شأنی همچون دادستان استان دارند، می‌توانند با کمک دیگر وکلا پرونده‌ای را علیه تخلفات صورت گرفته تهیه و به مراجع قانونی تقدیم کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این راه‌ها، در مورد شرکت‌ها، کارخانه‌ها و اشخاصی که به میراث فرهنگی صدمه زده‌اند نیز می‌تواند کاربرد داشته باشد، گفت: براساس قانون، تنها سازمان میراث فرهنگی کشور این اختیار را دارد که نسبت به این موارد شکایت کند.

دادخواه با اشاره به اینکه نیاز به بررسی مجدد این قانون احساس می‌شود، افزود: به نظر می‌آید در کنار همایش‌های مختلفی که توسط میراث فرهنگی برگزار می‌شود، خوب است که سمپوزیومی نیز در رابطه با مسائل حقوقی مربوط به تخلفات این حوزه نیز برگزار و پیشنهادات حقوقدانان در این زمینه شنیده شود.

این وکیل دادگستری در مورد راه‌های افزایش نظارت بر حفظ میراث فرهنگی، پیشنهاد داد: اگر آئین نامه‌ای برای کلانتری‌ محله‌ها تدوین شود تا کلانتری‌ها موظف به نظارت بر میراث فرهنگی مناطق خود باشند، از بسیاری تخلف‌ها جلوگیری خواهد شد. همچنین مشابه این آیین نامه می‌تواند برای فرمانداری‌ها نیز تدوین شود.

وی افزود: اختصاص یکی از شعبات دادگاه به پرونده‌های میراث فرهنگی نیز از جمله اقدامات موثری است که می‌تواند در این زمینه صورت بگیرد.

آبشخور: ایلنا

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز10
دیروز37
این هفته10
این ماه752
جمع کل56694

Unknown ? Unknown