پنج شنبه, 01 آبان 1393 10:28

هنر سوزن دوزی بلوچ‌ها در تهران

دست‌دوخته‌های دختران مهتاب سرانجام پس از سختی‌های بسیار از دورترین شهرهای جنوب شرقی ایران به تهران رسید. کمتر کسی دست این زنان را گرفت و حامی آن‌ها شد. آن‌ها اما با ایده‌های نو و تاکید بر اجرای طرح‌های سنتی کارهایشان به پایتخت آمدند.

دست دوخته‌های دختران مهتاب حالا به تهران رسیده، آثاری که راه دوری را طی کردند تا بتوانند « نمایشگاه سوزن‌دوزی نفیس بلوچستان» برگزار کنند. آثاری دردانه با شناسنامه و گواهی اصالت اثر. نمایشگاهی که 22 مهر افتتاح شد و حالا قرار است تا سوم آبان ادامه داشته باشد.

 
زینب نوروزی، برادرزاده مهتاب سوزن دوز به نام بلوچستان که با سختی‌های بسیار و پس از دوندگی‌های متعدد توانسته است این نمایشگاه را بگذارد، به chn می‌گوید: «هدف ما از برگزاری این نمایشگاه حفظ اصالت سوزن دوزی، با همراهی یک سری از طراح‌های لباس است. نمایشگاهی که می‌خواهد جان تازه‌ای به سوزن دوزی های اصیل بلوچ بدهد و از طرف دیگر کاربری‌های جدیدی مطابق با مد روز برای آن تعریف کند.»
 
حالا طرح‌ها یکی یکی به دست زنان بلوچ جان گرفته‌اند و هر کدام معرف و نماینده طرح‌های اصیل ایرانی شده‌اند؛ طرح طاووس، مروارید و گل سرخ. زینب می‌گوید که در این آثار رنگ‌ها هم رنگ‌های اصیل هستند از قرمز و نارنجی بگیر تا سبز. در این نمایشگاه آثاری از خود زینب وجود دارد و هم مهتاب و هم شاگردان آن‌ها.   
 
دختران مهتاب، هنر سوزن دوزی بلوچ‌ها را از دورترین نقطه ایران به پایتخت آورده تا دوباره طرحی نو دراندازند
 
زینب این روزها که استقبال مردم را می‌بیند به ایده‌های جدید فکر می‌کند به اینکه چگونه می‌شود، سوزن دوزی را وارد زندگی مردم کرد و نگذاشت تنها به شکل لوکس باقی مانده و به تدریج سوزن دوزی اصیل از یاد برود و در عوض طرح های پاکستانی و هندی جای آن‌ها را بگیرد: «ما فکر کردیم که اگر طراحان مد ایده هایشان را برای تجلی کارهای سوزن دوزی به کار ببرند، می توان به دستاوردهای بسیاری رسید.»
 
او می‌گوید که نزدیک یک سال طول کشید، تا بدون حمایت مسئولان میراث فرهنگی و پشت سر گذاشتن مشکلات متعدد اولین نمایشگاه خصوصی را با 35 اثر برگزار کنند.
 
مسئله اینجاست که برای زینب این نمایشگاه بهتر از نمایشگاه‌هایی است که میراث فرهنگی می‌گذارد؛ چرا که این نمایشگاه با افرادی رو به رو می‌شود که کار را می‌شناسند و علاقه دارند. این سوزن دوز بلوچ می‌گوید که در این نمایشگاه هر بازدید کننده‌ای که بیاید، احساس می‌کنم تجربه جدیدی کسب می‌کنم. ارتباطات خیلی بهتر شکل می گیرد و کار بهتر شناخته می شود.
 
زینب اما بیش از هر مسئله‌ای با مشکل بیمه رو به روست. مشکلی که دختران مهتاب را با دلشکستگی رو به رو کرده است. او می گوید که خیلی‌ها بدون اینکه کار جدی صنایع دستی انجام دهند و با این حرفه آشنایی داشته باشند، بیمه شده‌اند اما کسانی به حق باید این بیمه را دارا باشند، از آن محروم هستند.
 
این سوزن دوز که به واسطه نزدیکی با مهتاب توانسته هنر اصیل سوزن دوزی را بیاموزد، حالا روستا به روستا برای دختران بلوچ، کلاس می‌گذارد و در این روزهای اخیر با کمیته امداد هم همراه شده و به این دختران هم سوزن دوزی می آموزد.
 
نمایشگاه زینب این روزها در مرکز هنر پژوهی نقش جهان ،گالری جهان برگزار می‌شود. مرکزی که در خیابان ولی‌عصر (عج)، بالاتر از خیابان شهید بهشتی، ضلع جنوب غربی بوستان ساعی، جنب شهرکتاب ساعی، شماره‌ی 2169 قرار دارد.
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز10
دیروز37
این هفته10
این ماه752
جمع کل56694

Unknown ? Unknown