یکشنبه, 06 مهر 1393 19:33

آتشکده آذرگشسب، خاموش اما پرشكوه

 آتشكده‌ي آذرگشسب از نامدارترين و بزرگ‌ترين آتشكده‌هاي فلات ايران است كه در آذربايجان‌ باختري در 49 كيلومتري شمال‌خاوري(:شرقي) شهر تكاب است.

خبريار امرداد ـ پورچيستا رستمي :
همزمان با پنجم مهرماه، روز جهاني جهانگردي، از نگاه دوربين به آتشكده‌ي آذرگشسب، آتشكده‌ي نامور زرتشتيان در آذربايجان باختري(:غربي) سري زديم.
آتشكده‌ي آذرگشسب از نامدارترين و بزرگ‌ترين آتشكده‌هاي فلات ايران است كه در آذربايجان‌ باختري در 49 كيلومتري شمال‌خاوري(:شرقي) شهر تكاب است.
«آذرگشسب»، سومين آتشكده‌ي مهم زرتشتيان در زمان ساسانيان بوده است.
ساخت اين بنا به بيش از سه هزارسال پيش باز‌مي‌گردد. آذرگشسب در نزديكي درياچه اروميه است و در گذشته كاخ‌هاي بسيار باشكوهي پيرامونش بوده‌است. هر ساله زرتشتيان در پايان شهريورماه در آن‌جا گردهم مي‌آيند و آيين گهنبارخواني را به جاي مي‌آورند. به جز آن، هرگاه  زرتشتيان به اين مكان سپندينه مي‌روند، در آن‌جا نيايش به جاي مي‌آورند.
هر زمان كه از آتشكده‌‌ي آذرگشسب نام برده مي‌شود ياد روانشاد عزير عاشقي ديرينه‌ترين و پيرترين راهنما و نگهبان ميراث فرهنگي جهان در يادها زنده مي‌شود. او كسي بود كه ٥٠ سال با همه‌ي جان و توانش راهنماي گردشگران بود. او به‌راستي عاشق بود، عاشق جايي كه با عشق آن زندگي‌اش را سپري مي‌كرد.  
فرتورهايي كه در ادامه مي‌بينيد، از بناي آتشكده و بناهاي پيرامون آن در واپسين روزهاي شهريورماه گرفته شده است.

برای دیدن عکس‌های بیشتر بنگرید به: امرداد

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز14
دیروز36
این هفته177
این ماه662
جمع کل56604

Unknown ? Unknown