سه شنبه, 01 دی 1394 09:39

سنگ‌شکن کوه مهر متوقف شد

سرانجام پس از مدت‌ها، در پی پیگیری‌ سازمان‌های مردم‌نهاد و «بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد»، سنگ‌شکن شهرداری مرودشت واقع در دامنه کوه مهر (رحمت) پلمب شد.

در حالی که بیش از دو دهه از فعالیت سنگ‌شکن شهرداری مرودشت در روستای عِزآباد، در پای کوهی که تخت‌جمشید در دامنه آن ساخته شده است، می‌گذرد و فعالیت آن آسیب‌های چندی را به میراث فرهنگی و محیط زیست وارد آورده بود سرانجام با پیگیری سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان و دوستداران آثار فرهنگی و همراهی مدیریت جدید «بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد» و شکایت آن نهاد، این سنگ‌شکن به حکم قضایی در چهارم آذرماه پلمب شد.
گفتنی است بر پایه‌ی قوانین میراث فرهنگی، در سراسر کوه مهر و دیگر کوه‌های واقع در حریم چشم‌انداز اثرِ ثبتِ جهانی شده‌ی تخت‌جمشید هرگونه دخل و تصرف از جمله استخراج سنگ، انفجار، کوهبری، جنگل‌کاری، احداث ساختمان، نصب دکل و امثال آن، که موجب تغییر عارضه‌نگاری یا توپوگرافی و چشم‌انداز عمومی کوه شود، ممنوع است؛ خلافی که در این سال‌ها با وجود صراحت قانون و بی‌تفاوتی برخی مسؤولان انجام می‌شد. بر همین پایه، و در راستای این حرکت، معدن شن و ماسه شهرداری مرودشت که در دامنه کوه مهر فعال است به‌زودی برچیده خواهد شد.
یادآور می‌شود که این سنگ‌شکن با داشتن مجوز سه هکتاری، به‌گفته‌ی کنشگرانِ بومی میراث فرهنگی، نزدیک به پنجاه هکتار از دامنه کوه را تخریب نموده است؛ هم‌چنین به‌واسطه چاه‌های حفرشده توسط این سنگ‌شکن چشمه‌های اطراف نیز خشک شده است؛ هم‌چنین دود و غبار ناشی از کارخانه آسفالت چند هزار هکتار از مراتع چرای دام روستاهای اطراف را نابود کرده است.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پی‌گیری

پیشخوان

آمار بازدید

امروز18
دیروز27
این هفته208
این ماه693
جمع کل56635

Unknown ? Unknown